Select Page

Pokud patříte mezi milovníky běhu, jistě se o své boty na běh chcete velice pečlivě starat, aby Vám mohli sloužit co nejdéle. Nehledě na to, že při běhu často člověk nemá čas na to dívat se, kam šlape, takže boty mohou být neustále od bláta a dalších nečistot. Kromě toho, i pokud má obuv větrání, i tak se nám nohy budou potit a alespoň občasnému čištění se tak nevyhneme. Možná si ale s péčí o ně nevíte úplně rady. Proto Vám přinášíme několik typů, jak o běžecké boty pečovat.

Obecná pravidla

Při nákupu běžecké obuvi vždy uděláte nejlépe, pokud si přečtete návod na údržbu přímo od výrobce. Obecně však platí několik pravidel:

  • Boty na běh je většinou možné prát v pračce, ale mnohem šetrnější způsob je pouze ruční praní a čištění jemným kartáčkem s trochou mýdla ve vlažné vodě. Pokud se přece jen rozhodnete pro praní v pračce, určitě neperte na více než 30°C. při ručním praní ovšem povrch obuvi tolik netrpí a můžeme očekávat její delší životnost.
  • Sušení je nejlépe provádět na čerstvém vzduchu. Rozhodně není vhodné je dávat na topení, na přímé slunce, či do sušičky. Riskovali bychom tak sražení podešve. Pokud vnitřek obuvi během sušení vycpeme novinami, snadno si tak udrží svůj tvar.
  • Pro dlouhou životnost je také velice důležité používat běžeckou obuv výhradně jen k běhání. Pro jiné sporty, či pro dlouhodobou chůzi, nejsou uzpůsobené.

Různá doba životnosti

To, jak dlouho nám obuv vydrží, záleží na mnoha faktorech. Je to především správný způsob použití, údržba, ale také tělesná váha a konstrukce. Při správném používání by měla být životnost něco kolem 1000km, ovšem při vyšší hmotnosti může především správné odpružení zmizet daleko dříve. Obecně však platí, že čím lépe se o obuv staráte, tím déle Vám samozřejmě vydrží. Můžete si potom dopřát pohodlný běh opravdu na dlouhé kilometry.