Select Page

Správný výběr obuvi je pro běh to nejdůležitější. Boty jsou v zásadě jedinou pomůckou, bez které se při běhu neobejdete. Proto je potřeba do nich investovat a vybírat velmi pečlivě. Možná jste zvyklý při svých občasných sportovních výpravách používat klasické botasky, či jinou obuv. Po pár uběhnutých kilometrech Vás však začnou bolet nohy, a kvůli takové bolesti zase nějakou dobu potrvá, než se k běhu zase odhodláte. Proto byste svůj výběr obuvi měli zaměřit na běžecké boty od kvalitních výrobců.

Jak obuv správně vybrat?

V první řadě bychom svůj výběr měli směřovat podle toho, v jakém prostředí chceme běhat. Podle toho se boty rozdělují do několika kategorií:

  • Závodní
  • Tréninková
  • Terénní
  • Silniční

Velmi důležitým kritériem pro výběr těch správných bot je samozřejmě velikost. Boty bychom měli vybírat tak, aby nám nebyly „akorát“, ale o číslo větší. Během běhu se totiž chodidlo velmi rozpíná. Kromě toho, musíme počítat i s občasnými otoky.

Šířka je také velmi důležitým aspektem, podle kterého vybírat. Bota by vám rozhodně neměla být těsná, ale ani by v ní noha neměla „plavat“.

Správná obuv bychom na noze téměř neměli cítit. Především by nikde neměla tlačit.

Moderní a kvalitní běžecké boty se vyznačují také několika znaky:

  • Tlumení nárazu – pomáhá odpružit každý náraz, tím šetří naše klouby a kosti.
  • Stabilita – je důležitá pro vedení nohy a ochranu před špatným pohybem.
  • Přizpůsobení chodidlu a flexibilita – jsou ovlivňovány především použitými materiály a celkovým provedením boty.

No a v neposlední řadě jistě záleží také na Vašem vkusu. Každá značka se zaměřuje na trochu jiný design. Kvalitativní rozdíly mezi předními značkami jsou téměř zanedbatelné, proto se Váš výběr jistě bude řídit také vzhledem.

Pokud se hodláte běhu věnovat pouze jako občasnému koníčku, či každodennímu pohybu, kvalitní běžecké boty jsou nutností.