Select Page

Rozhodli jste se běhat? Určitě tušíte, že hned na začátku vás čeká hned několik záludností. Už samotný výběr běžeckých bot je velkým oříškem. Nezapomínejte, že jde především o vás, tedy o vaše pohodlí a zdraví. Proto pokud to myslíte s běháním opravdu vážně  – a to jistě ano, jinak byste nedočetli až sem, pořiďte si kvalitní běžeckou obuv. Jinak budou vaše nohy trpět. Ale jak vlastně vybírat?

Když prodavači vědí, co chcete

Můžete vyrazit do prodejny specializované na běžecké boty a svěřit se do rukou zkušeného odborníka. I když v mnoha obchodech s různým zbožím prodavači mnohdy pořádně ani nevědí, co prodávají, u běžeckých speciálek to naštěstí neplatí. Najdete tu prodavače, kteří vám pomohou vybrat správnou botu na míru vašim požadavkům. Vybírejte si ale skutečné běžecké speciálky. Raději se obloukem vyhněte velkým sportovním řetězcům, kde mají všechno od lyží přes tenisové rakety až po boty, nebo multisportovním prodejnám s podobným sortimentem. I když zde samozřejmě běžecké boty mají, zřídkakdy projeví prodavači větší odbornost v této oblasti a budou na vás pravděpodobně překvapeně koukat. Sotva budou tušit, co od nich žádáte…

Výběr běžecké obuvi

Přes internet jedině na jistotu

Další možnost je hledat na internetu. Tu ale moc nedoporučujeme, pokud nejdete opravdu na jistotu, kdy přesně víte jaká značka, model a typ vám vyhovuje. Většinou to vědí jenom zkušení běžci, kteří mají nějaké boty pořádně „osahané“ a vyhovují jim. Chtějí pak na webu sehnat to samé a pokud možno levněji, než dosud. Jestliže ale nepatříte mezi zkušené znalce, mohlo by se vám lehce stát, že se objednávání přes internet změní v metodu pokus-omyl. Objednáte si něco, co vám nesedí, vracíte zboží… Kdo jednou zažil martyrium vracení zboží objednaného přes internet, většinou si podobnou akci netouží zopakovat.

 

Botu musíte zatížit celou vahou

 

Zkrátka není nad to, když si můžete botu v prodejně vyzkoušet, projít se v ní, klidně se i krátce popoběhnout, vždyť je přece určená k běhání, ne? Když mají v prodejně běžecký pás, bez rozpaků si chvíli zaběhejte. Teprve při aktivní činnosti poznáte, jestli bota dobře sedí, je měkká, nikde netlačí. Zatížení běžným provozem nejlépe ukáže případné slabiny obuvi. Nikdy nezkoušejte botu pouze v sedu. Vždy je nutné botu zatížit celou vahou. Minimálně stoj do boty je naprostou nutností, bez které správný výběr nefunguje. Kvalitně vybavená prodejna vám dokáže třeba udělat analýzu footscanem. Nebraňte se, je to ku prospěchu věci.

 

Volte o číslo větší boty

Pokud máte málo zkušeností, klidně si nechte poradit od prodavače. Soustřeďte se na správnou velikost, to by měl být základ. Divili byste se, kolik běžců trpí špatně zvolenou velikostí boty. Někteří si vyberou botu, která sice ve stoji sedí akorát, jenže při běhu se jejich volba ukáže jako špatná. Tlačí. Uvědomte si proto, že klasická chůze a běh je trochu něco jiného. Při běhu noha velmi aktivně pracuje, což se také projevuje v botě. Při odrazu prsty tlačí na špičku boty. Ohybem dojde ke zkrácení boty. Během dopadu na plochu se přední části chodidla pro změnu rozšíří. Dynamika práce chodidla při běhu si zkrátka žádá své. Proto je dobré volit o půl čísla až celé číslo větší boty. Prostor, který chodidlo získá, mu umožní pracovat, dynamicky reagovat na pohyb. Noha následně netrpí.

boty na rekreační běhání

Pocit „plavání“ snadno překonáte

Spousta lidí je zvyklá na těsné boty. Možnost zvolit si o číslo větší boty v nich vzbuzuje rozpaky. Přetrvává nepříjemný pocit, že v botách „plujete“. Vyplatí se ale dát na rady zkušenějších běžců a opravdu vybrat větší boty. Časem se vám podaří pocit „plavání“ v botách překonat a oceníte, že noha má svůj prostor, i když vám třeba lehce oteče. Puchýře, bolesti, černání a slézání nehtů, to jsou jenom některé průvodní jevy spojené s příliš malou běžeckou botou. Nikdy by nehty neměly narážet na stěnu boty. Berte ohled i na osobní omezení, třeba vbočené palce, výrůstky, otékání. Vstříc bezbolestným naběhaným kilometrům se nikdy nevydávejte v těsných botách.