Select Page

Na to, po kolika kilometrech je vhodné běžeckou obuv vyměnit za novou, neexistují zcela jednoznačné názory. Když si svoje běžecké boty přinesete domů, tak jsou krásně čisté, voní novotou a perfektně plní svou funkci. To jim však nevydrží navždy. Stejně jako jakékoliv jiné výrobky, které často používáte, i běžecké boty se časem opotřebují a funkčnost jednotlivých prvků klesá.

To, jak rychle k opotřebení dojde, záleží na tom, jestli je používáte výhradně k běhu, jak se o ně staráte, jakou máte hmotnost, kolik kilometrů v nich naběháte a jaký máte typ chodidla.

Měli bychom pamatovat na to, že na silnici dochází k rychlejšímu opotřebení, kvůli tvrdým dopadům. V terénu zase musíme počítat s tím, že botu může poškodit ostrý kámen, či větev, i když výrobci v dnešní době vyrábějí běžeckou obuv z velmi kvalitních a odolných materiálů.

Boty je vždy dobré vyměnit v čas, neboť běh v opotřebené obuvi může být riskantní na zranění a bolesti kloubů, šlach i svalů.

Kolik kilometrů s nimi můžete naběhat?

Kdy je tedy vhodné boty vyměnit? Většinou se uvádí po 700 až 900 kilometrech. Někdo uvádí dokonce až 1500km. Ten, kdo je těžší hmotnosti, musí počítat s rychlejším opotřebením, než štíhlý, lehký běžec.

Pokud si nezapisujete uběhnuté kilometry, či nevíte, které z těch uváděných čísel si máte vybrat, máme pro Vás několik typů, kdy je vhodné obuv vyměnit.

  • Pokud je podrážka až na světlý materiál mezipodešve
  • Pokud boty po postavení na rovný povrch nestojí rovně (ať už obě nebo pouze jedna z nich)
  • Pokud je jedna bota více opotřebená než druhá

Jedna ze známek opotřebených bot může být také bolest při běhu, kterou jste předtím nepociťovali. Základní funkce běžeckých bot jsou zejména podpora, tlumení a ochrana. Pokud některá z funkcí nefunguje správně, může právě to zapříčinit bolest.