Select Page

Historie běžecké obuvi se začala psát již někdy ve třicátých letech minulého století. Zatímco dříve lidé brali běh pouze jako naléhavý pohyb, když bylo potřeba se někam rychle dostat, ve dvacátém století se začal více klást důraz na pohyb a jeho prospěch pro naše zdraví. Běh je tím nejjednodušším druhem sportu, protože jde o přirozený pohyb, který zvládne snad každý. I pro tento sport je však nutné mít pomůcky, které nám pomohou si běh užít co nejpohodlněji a nejefektivněji. První běžecké boty byly jednoduché a měli tenkou měkkou podrážku, která nedokázala tlumit nárazy. Přesto se ale vyráběla po několik desítek let.

Ve vývoji běžeckých bot sehrál velmi významnou roli americký trenér Bill Bowerman. Ten v 60. letech neváhal rozřezat různé druhy bot a různými způsoby je kombinovat a vylepšovat, aby dosáhl co nejlepších výsledků u svých běžců. K němu se později i přidal ortoped Stan James, který doplňoval obuv tak, aby byla pro tělo co nejzdravější. Tento proces tak dal vzniknout značce Nike. Ta se velmi rychle stala opravdu oblíbenou a je tomu tak dodnes.

Konkurenční souboj – výhoda pro zákazníky

Postupně se ale do vývoje běžecké obuvi pustili i jiné firmy, převážně od 70. let dvacátého století. Dnes již existuje mnoho výrobců, kteří jsou známí svou kvalitou a velmi oblíbení mezi profesionálními sportovci, i sportovci amatéry. To, že najednou vznikla tak velká konkurence, bylo pouze pro prospěch zákazníků, neboť se výrobci přímo předháněli v tom, aby vymysleli ten nejlepší a nejúčinnější model.

Ačkoliv v zahraničí byl výrazný vývoj běžecké obuvi a široký výběr již v sedmdesátých letech, u nás se začala nabídka rozšiřovat až po otevření hranic v devadesátých letech.

Dnes Vám ovšem můžeme přinést opravdu širokou nabídku kvalitních běžeckých bot, které Vám poskytnou pohodlný běh v různém terénu.