Select Page
Každý běžec, který to s běháním myslí opravdu vážně, se většinou dříve či později dopracuje k tomu, že chce svým nohám dopřát opravdový komfort. Má za sebou už dost naběhaných kilometrů, aby si byl jist, že svoji právě nalezenou zálibu jen tak neopustí. A protože se jí chce věnovat opravdu pravidelně, třeba denně, vyplatí se investovat do opravdu špičkových běžeckých bot pro druh běhu, který milujete. Pokud totiž vyberete správně, budete mít nohy jako v peřince.

 

Dopřejte si masáž chodidel

Pojďme se tedy podívat na to, jaké druhy bot jsou pro běžce k dispozici. S čím se můžete v obchodech setkat? První kategorií je minimalistická běžecká obuv. Nemá žádný rozdíl mezi špičkou a patou, tzv. drop a má také minimální tlumení. Takové boty dopřejí vašim nohám trénink. Můžete klusat trávou, po louce, v lese. Dopřejete si vlastně takovou masáž nohou, kterou způsobí právě minimální tlumení. S trochou nadsázky můžeme říci, že jde o mírnou akupresuru chodidel. Ovšem na běhání v minimalistických botách je třeba jít postupně, aby si nohy zvykly.

Něco pro silniční vytrvalce

K čemu se hodí silniční objemové běžecké boty? Jak už sám název napovídá, jsou určeny pro silnici, respektive pevný povrch. Především pro dlouhé vytrvalostní běhy v určitém tempu. Charakterizuje je jemný vzorek podrážky. Tlumení nárazů je dostatečné, další charakteristikou je vyšší zmiňovaný drop. Velkou výhodou je, že vydrží skutečně dlouho i přes 1000 naběhaných kilometrů.

 

Mezistupeň směřující na závody

Další skupinou je silniční tempová obuv. Tvoří vlastně jakýsi přechod mezi silničními objemovými botami a závodními botami. Hodí se pro trénink v tempu nebo přímo pro závody na pevném povrchu, čili silnici. Důležitá je dynamika boty, protože může posloužit i jako závodní obuv, stejně tak její nízká hmotnost. Zároveň musí být boty pohodlné a odpružené, pevné, ale přitom prodyšné.

 

Na závod musíte mít rychlou obuv

Silniční závodní obuv je špičková obuv určená výhradně pro závody. Nemívá tak silné tlumení, proto se nehodí na trénink. Bolely by vás zbytečně nohy. Tlumením mnohdy ztrácíte energii a rychlost, která je právě při závodech extrémně důležitá. Naopak má ale skvělé vlastnosti pro závod: doslova vás žene dopředu. Při závodech prostě potřebujete co nejrychlejší boty. Důležité proto je, aby závodní bota byla co nejlehčí, nesmí vás v žádném případě zbytečně táhnout k zemi. Zároveň je nutné, aby tyto boty byly maximálně prodyšné.

Nejlepší boty do lesa

Samozřejmě nesmíme opomenout ani krosovou obuv, která je primárně určena do terénu. Tady jde při výběru o podstatně větší oříšek. Asfalt je standardizovaný a z pohledu chování předvídatelný povrch, zatímco terénů je spousta druhů. Terén může být mokrý, kamenitý, ale třeba i bahnitý. Je proto třeba hledat co nejuniverzálnější krosové boty, což je pochopitelně dost náročné. Krosové boty s nižším dropem a menším tlumením vám zase umožní mít z terénu požitek, opravdu si vychutnat třeba běh lesem.

 

Tretry jedině na stadion

Poslední skupinou běžeckých bot jsou tretry. Jde o naprosto speciální lehoučké boty s hroty. Patří jenom na dráhy atletického stadionu, tomuto povrchu jsou uzpůsobeny. Proto je kupujte jedině v případě, že je vaším cílem běhat na atletickém stadionu. Na jiném povrchu jejich přednosti nevyužijete.

Upotřebíte i více párů

Může se třeba stát, že nejdříve budete běhat hlavně sobě pro radost v silniční objemové obuvi, proto přesedláte na tempovou a jakmile budete dostatečně natrénovaní a zatoužíte si změřit síly s ostatními, možná přijdou ke slovu i silniční závodní boty. Vždy byste měli mít obuv, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a terénu, do kterého je používáte. Brzy dospějete i k tomu, že budete mít špičkových běžeckých bot doma i více – třeba silniční tempovou obuv na tréninky a závodní pro závody.