Select Page

Začátečníkovi stačí na běhání nějaký levnější typ běžeckých bot, teprve až se trochu v běhu vypracuje, je rozumné uvažovat o kvalitnějších botách. To je názor, který sdílí mnoho lidí a který se můžete dočíst i v renomovaných časopisech, zabývajících se zdravým životním stylem.

 

Tenhle názor je však zcela mylný, a to hned ze dvou důvodů.

Prvním je to, že začínající běžec má většinou velké problémy s technikou běhu, což se projeví nejen ve špatném vedení nohy při dopadu a odrazu, ale také to má značný vliv na celý náš oporný systém, kostrou nohy počínaje a páteří konče.

Druhý důvod je spíše psychologický. Když si koupíte kvalitní, tedy dražší běžecké boty, mnohem snáz se pak dokážete k běhání motivovat ve chvílích, kdy vám to zrovna nepůjde, protože přece takové boty na běh nebudete nosit jen tak někam na zahradu nebo do lesa.

Mizuno, Nike, Asics, Adidas, New Balance, Reebok, Saucony, Brooks…, kdo se v tom má vlastně vyznat a kdo mi řekne, která z těchto značek je nejlepší nebo pro mne nejvhodnější?

 

Jen tak od stolu vám to neřekne nikdo. Bohudík už i u nás se začínají objevovat prodejny, v nichž jsou poučení prodavači, kteří vám dokáží poradit, co by právě pro vás mělo být tou nejvhodnější značkou, či s volbou konkrétního typu běžecké boty. Informace o těchto prodejnách najdete na fóru v sekci Běžecké obchody.

Obecně platí, že každý máme nohu jinak tvarovanou. Každá z těchto renomovaných značek nejenže používá různé systémy pro tlumení, stabilitu a odrazové vlastnosti svých výrobků, ale také má jiné ševcovské kopyto, to znamená jiný tvar boty.

O některých značkách se ví, že jsou užší, jako např. běžecké boty Adidas, New Balance, Saucony, a spíše tedy budou vyhovovat lidem s útlejší stavbou nohy. Naproti tomu boty Mizuno, Nike, Asics pak spíše vyhovují lidem, kteří mají chodidla širší. Boty Reebok a Brooks jsou někde mezi.

Jak si vybrat správnou velikost?

Velikost vybírejte podle větší nohy. Asi už jste to zjistili při kupování běžné obuvi, že máte jednu nohu o kousíček větší než druhou. Většina lidské populace to tak má. Proto je důležité si při výběru běžeckých bot vyzkoušet zároveň levou i pravou botu a trochu se v nich po obchodě projít.

Velikost bot volte takovou, abyste měli mezi botou a nejdelším prstem nohy mezeru alespoň takovou, jako je polovina šíře vašeho palce. Prsty na nohách totiž při běhu tím, jak se prokrvují, natékají a kdo si koupí boty akorát, bude mít při běhu problémy s puchýři a slézajícími nehty.